Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest ważna?
Specjaliści od aktywności fizycznej stale podkreślają potrzebę rozciągania przed i po treningu. Ale dlaczego są tak ważne? Jakie zmiany mogą one spowodować, aby uzasadnić nadanie im charakteru obowiązkowego? Przejrzyjmy niektóre z najlepszych zalety ogrzewania i rozciągnij się przed rozpoczęciem samej aktywności.
Jak się rozgrzać przed treningiem
Chociaż z reguły zawsze jest jasny plan ćwiczeń zrobić, kwestia rozgrzewki lub rozciągania może nie być tak oczywista. Tak naprawdę nawet dzisiaj są tacy, którzy decydują się na pominięcie tej istotnej części treningu i narażają się na poważne kontuzje podczas wykonywania ćwiczeń.
Jeśli masz osobistego trenera, to on określi, jakie ćwiczenia będą idealne w ramach rozgrzewki przed zaaklimatyzować organizm za wysiłek, jaki będzie pan musiał podjąć w ciągu następnych minut.
Jeśli jednak nie masz prywatny trener, będziesz musiał stworzyć serię krótkich ćwiczeń w celu rozgrzewki i umożliwienia ciału regeneracji.
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj mięśni, które będą zaangażowane, ponieważ to one będą musiały najbardziej się zaaklimatyzować. Najpierw będziesz musiał je rozciągnąć (do uniknąć kontuzji) i po (aby uniknąć przerażającego sznurówki) treningu, aby organizm jak najszybciej powrócił do formy fizycznej.
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy rozgrzewka będzie polegać na rozciąganiu, czy też na krótkich sesjach lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń, przed ćwiczeniami konieczna jest rozgrzewka. Na mrozie ciało będzie dalekie od optymalnych warunków. trenować, a będziesz narażony na ryzyko kontuzji, wymagając od organizmu znacznie większej wydajności, niż jest ona w stanie zaoferować w tym momencie.
Jaki jest cel rozgrzewki przed treningiem?
Choć od lat wiadomo, jak ważna jest rozgrzewka w wykonywaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej, to i dziś są tacy, którzy nie wiedzą, po co jest rozgrzewka i nie doceniają ich wpływu w organizmie.
Ciało musi być w optymalnym stanie, aby móc w pełni wyrazić swój potencjał fizyczny i zapewnić najlepszą wydajność podczas aktywności. Stan ten nie jest osiągany z niczego i zaczyna się od urzeczywistnienia umiarkowana aktywność fizyczna i wykonanie serii ćwiczeń rozciągających, które zapobiegają uszkodzeniom mięśni i innym rodzajom urazów.
Zawsze dobrze jest rozgrzać się przed ćwiczeniami i nigdy nie należy jej pomijać, niezależnie od tego, jak późno przyjdziesz na zajęcia i jak bardzo się śpieszysz. Jest lepiej nie pomijaj rozgrzewki i że sesja trwa krócej, niż zyskanie kilku dodatkowych minut ćwiczeń kosztem narażenia organizmu na niekorzystny stan.
Mięśnie muszą być rozluźnione, organizm musiał podnieść tętno nieznacznie (nie jest zdrowe, aby tętno nagle gwałtownie wzrastało, co zwykle ma miejsce, gdy rozpoczynasz trening bez wcześniejszej rozgrzewki, a stawy, ścięgna i zmysły muszą być w stanie umiarkowanej czujności, co pozwala na zwiększenie refleks i zdolność organizmu do reagowania na bodźce zewnętrzne.
Korzyści z rozciągania po zakończeniu aktywności fizycznej
Nie ma wątpliwości i obecnie praktycznie nikt temu nie zaprzecza, że rozgrzewka i rozciąganie korzystnie wpływają na organizm.
Fakt, że znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo doznania jakiegoś urazu podczas aktywności fizycznej, pozwala układowi sercowo-naczyniowemu pracować z większą częstotliwością i aklimatyzuje organizm do reagować w krótszym czasie reakcji sprawia, że rozgrzewka jest niezbędna.
Jednak choć rozciąganie i inne czynności rozgrzewkowe przed rozpoczęciem aktywności fizycznej cieszą się popularnością od lat, prawda jest taka, że rozciąganie po zakończeniu treningu jest niezwykle ważne. Dlatego musimy o tym pamiętać rozgrzewka to nie tylko początek, ale także dokończyć.
Aby uniknąć kontuzji po wysiłku fizycznym, najlepiej jest, aby ciało znajdowało się w spoczynku, w pozycji zrelaksowanej, a gdy tętno obniży się, należy rozpocząć od lekkich ćwiczeń rozciągających obejmujących przede wszystkim: najbardziej nasycona grupa mięśni.
Należy wziąć pod uwagę, że rozgrzewka ma związek z aklimatyzacją organizmu, przy czym aklimatyzacja ta przebiega w dwóch kierunkach: nie chodzi tylko o przygotowanie organizmu do potężnego wysiłku fizycznego, ale wiąże się także z spowodować powrót organizmu do stanu spoczynku w sposób progresywny, bez uszczerbku dla układu sercowo-naczyniowego.
zostaw komentarz