Co uwalniasz podczas ćwiczeń?
Ćwiczenia niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, co wielokrotnie wykazały badania nawyków i zachowań sportowych ludzi. A poniżej odpowiemy na najczęstsze pytania, o których ludzie nie wiedzą.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń?
Podczas ćwiczeń organizm uwalnia substancje chemiczne zwane endorfinami – popularnie zwane naturalna morfina—. Składniki te oddziałują z receptorami mózgowymi, czyli czym zmniejszyć uczucie bólu, to znaczy wywołują wrażenie podobne do morfiny. Endorfiny nie tylko łagodzą ból, ale także wpływają na nastrój, jak wyjaśniliśmy we wstępie. Tak naprawdę istnieje duża ilość dowodów potwierdzających tę teorię oraz jej związek z funkcją endorfin. Ponadto badania wskazują, że endorfiny są uwalniane podczas każdego rodzaju ćwiczeń wymagających ruchuniezależnie od tego, czy chodzi o trening siłowy, jazdę na rowerze, spinning czy po prostu spacer. Podsumowując, endorfiny to substancje odurzające, które działają bardzo podobnie do morfiny i wydzielają się w mózgu w reakcji na wysiłek fizyczny, a także bardzo silny ból.
Jaki hormon wydziela się podczas ćwiczeń?
Odpowiedzieliśmy już, jakie endorfiny uwalniają się podczas ćwiczeń, jednak nie są to jedyne substancje, które wydzielają się podczas ruchu naszego ciała. I to jest to Ćwiczenia uwalniają ponad 50 różnych hormonów, wśród których znajdują się wspomniane wcześniej endorfiny. Wyjaśniamy czym są i jakie funkcje pełnią w naszym organizmie.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Serotonina
Serotonina jest rodzajem neuroprzekaźnika znanego jako hormon szczęścia. Kiedy jego poziom wzrasta w organizmie, szczególnie w obwodach neuronalnych, powoduje poczucie dobrego samopoczucia, relaksu i satysfakcji, a nawet zwiększa koncentrację i poczucie własnej wartości. Jest ona generowana podczas ćwiczeń i odpowiada za „dobry nastrój”, czyli poprawę nastroju. Ponadto serotonina odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, ponieważ pomaga regulować apetyt, powodując uczucie sytości, ale także kontroluje temperaturę ciała, reguluje apetyt seksualny, zarządza aktywnością motoryczną i percepcją i wieloma innymi funkcjami. Co więcej, wraz z dopaminą i adrenaliną hormon ten uczestniczy w mechanizmach rządzących lękiem, strachem i udręką.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Dopamina
Odpowiadając na pytanie, jaki hormon wydziela się podczas ćwiczeń, znajdziemy także dopaminę. To ingeruje w nasz organizm tworząc przyjemne uczucie, które skłania nas do kontynuowania aktywności, dokładnie zbadano także jego funkcję polegającą na ograniczaniu innych źródeł przyjemności czerpanych z tytoniu lub spożywania słodyczy, które są szkodliwe dla zdrowia.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Endorfiny
Jest to jedna z głównych substancji uwalnianych podczas ćwiczeń. Jak wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie, endorfina działa bardzo podobnie do morfiny i służy łagodzeniu bólu organizmu.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Hormon wzrostu
Hormon wzrostu pomaga utrzymać tkanki i narządy przez całe życie. Jest on wytwarzany przez przysadkę mózgową wielkości grochu, która znajduje się w mózgu. Poziom tego hormonu wzrasta podczas ćwiczeń, co zakłóca wzrost objętości mięśni, kości i kolagenu. W rzeczywistości hormon wzrostu zaczyna być wydzielany po 25 minutach ciągłego wysiłku fizycznego.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Hormon antydiuretyczny
Jego funkcja związana jest z wchłanianiem płynów w pęcherzu. Kiedy ćwiczysz, Twoja produkcja wzrasta bardzo znacząco, aż do 800%. Może to generować potrzebę pójścia do toalety podczas ćwiczeń. hormon antydiuretyczny działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych oraz pomaga nerkom kontrolować ilość wody i soli w organizmie.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Wazopresyna
To kolejny z hormonów wydzielanych w organizmie podczas ćwiczeń i w odróżnieniu od poprzedniego, ten właśnie służy aby uniknąć odwodnienia. Ilość uwalnianego hormonu zależy od wieku danej osoby, a także kondycji fizycznej, stanu zdrowia i płci.
Co uwalniasz podczas ćwiczeń: Adrenalina
Jest to jeden z hormonów najlepiej znanych większości ludzi, nazywany jest także epinefryna. Jest wytwarzany naturalnie w organizmie w różnych sytuacjach, takich jak ćwiczenia. Ten hormon aktywizuje układ krwionośny i podnosi ciśnienie krwiPoprawia także wydolność układu oddechowego, gdyż rozszerza oskrzela i stymuluje produkcję dopaminy – hormonu szczęścia.
Ile ćwiczeń dziennie powinienem wykonywać?
Specjaliści zalecają przećwiczenie przynajmniej kilku 20 lub 30 minut ćwiczeń co najmniej 3 razy dziennie. Teraz, jeśli to możliwe, zaleca się zwiększenie częstotliwości do 5 dni w tygodniu. Ćwiczenia powinny być umiarkowane i obejmować około 150 minut ćwiczeń beztlenowych tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń aerobowych – lub kombinację obu. Umiarkowane i częste ćwiczenia pomagają wydzielać wyżej wymienione hormony i czerpać korzyści z każdego z nich.
zostaw komentarz